1. Zdenek Svoboda

  V roku 2011 bola táto borovica dovezená z Japonska ako záhradný strom. Bola vysoká cez jeden meter. Nakoľko mala celkom slušné bonsajové parametre, pôvodný majiteľ sa ju rozhodol presadiť do bonsai misky a v ďalšom období bolo plánované tvarovanie.
  Borovica žiaľ utrpela poškodenie, či presadením alebo zimovaním, ťažko povedať. Asi 80% pôvodného obrastu uschlo. Prežili to len dva konáre, ktoré ale za osem rokov poriadne zosilnili a zahustili obrast.
  Chodil som okolo nej niekoľko rokov, pozoroval a rozmýšľal, čo by sa z nej dalo spraviť. No a pred mesiacom sa objavila u mňa doma.
  Vedel som, že je v dobrej kondícii, tak som sa do nej hneď aj pustil. Najväčší problém bol konár, ktorý rástol do pravého uhla voči hlavnému kmeňu. Ten bol najdôležitejšou časťou toho, aby som nahradil odumretú časť.
  Konár som riadne zafixoval silným obväzom, namotal som 3 rady 6mm hliníkového drôtu a ten som ešte upevnil elektrikárskymi páskami. Nakoľko som bol sám, musel som si pri ohýbaní konára pomôcť ručným sťahovákom.
  Ako tak som ho dostal do požadovanej polohy, viac som si nedovolil, časom ho ešte trochu pritiahnem.
  Ostatné už bolo len veľa drôtovania a tvarovania. Dúfam, že sa jej bude dariť. Za to, čo si prežila, si zaslúži maximálnu starostlivosť. Súčasná výška je 70cm, kmeň má v spodnej časti hrúbku 15cm.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *